poniedziałek, 13 września 2021


Gabriela Zapolska w 1906 roku, siedząc zapewne w wygodnym fotelu swojego gabinetu, patrząc na spadające liście i jesienną pluchę napisała w ciągu kilkunastu dni dzieło, które okazało się być jej największym sukcesem i cieszyło się nieprzemijającą popularnością.

Mowa tutaj o sztuce, często określaną jako tragifarsą (bo połączyła komedię z tragedią w doskonale dobranych proporcjach) pod tytułem „Moralność Pani Dulskiej”.

Sztuka opowiada o życiu mieszczan, których pierwowzór autorka wybrała ze znanych sobie mieszkańców Krakowa i Lwowa, choć należy założyć, że nie tylko tam, tacy mieszkali. Główni bohaterowie cechowali się egoizmem, skąpstwem i złymi przywarami charakteru, a pomimo to całość ułożyła się w miłą dla oka komedyjkę.

„Moralność pani Dulskiej” była wystawiana nie tylko na scenach teatrów, ale również wielokrotnie przenoszona w świat X muzy.

Podczas tegorocznego Narodowego Czytania 4 września, mogliśmy wysłuchać całości w wykonaniu pary prezydenckiej, aktorów telewizyjnych i teatralnych oraz uczestników Narodowego Czytania na całym świecie.

OBEJRZYJ TO JESZCZE RAZ



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz